БРАТИ-МУСУЛЬМАНИ: ЯК ЖИВЕ ЄДИНЕ ЧЕЧЕНСЬКЕ СЕЛО В ІЗРАЇЛІ
рус   |   eng
Найти
Вход   Регистрация
Помощь |  RSS |  Подписка
Новости региона Читальный зал
  Мировые новости
  Наша деятельность
  Комментарии и анализ
   Мониторинг ксенофобии Контакты
    Наиболее важные новости
     Программа «Толерантность — уроки Холокоста» | «Истоки толерантности» | Программа «Мемориализация мест массовых захоронений» | Программа «Развитие» | Программа «Солидарность с Израилем» | Программа «Духовное возрождение» | Программа «Диалог цивилизаций» | Программа «Мониторинг антисемитизма и ксенофобии» | Программа «Открытие Израиля»

     БРАТИ-МУСУЛЬМАНИ: ЯК ЖИВЕ ЄДИНЕ ЧЕЧЕНСЬКЕ СЕЛО В ІЗРАЇЛІ

     Мінарет мечеті аль-Азар Роман КАБАЧІЙ, спеціально для «Форуму націй»

     Абу-Гош живе з ресторанного бізнесу (дуже зручно та смачно) та продажу хвойних насаджень. Кілька років тому до нього пообідати завітав колишній військовий, але аматор історії Юрій Мальц з Санкт-Петербурґа. Вражений зупинився перед назвою ресторану і не вірив своїм очам: «Наура». Юра сам наполовину росіянин – наполовину чеченець, перед початком чеченських воєн жив у Грозному. Верхній Наур – це назва селища в Чечні, що знаходиться за більш як тисячу кілометрів навпрошки від цього сільця. Юрій запитав: «Звідки у вас така назва?» І отримав відповідь на івриті: «Анафні Шашанім – Ми – чеченці».

      

     Мінарет мечеті аль-Азар

     Більшість населення Абу-Гош – мусульмани. 95% 7-тисячного населення – родичі один одному. Посеред селища стара мечеть аль-Азар із чудодійним джерелом і старим горіховим деревом поруч. Біля мечеті люблять сидіти старійшини громади і допитуватися, чого чужинці до них завітали й кого шукають. Є також жіночий католицький монастир і монастир бенедектинців. Розмовляють мешканці арабським діалектом (арабська в Ізраїлі – друга державна). Звідки ж тоді чеченці? Юрій як історик почав співпрацювати із «сільрадою» Абу-Гоша і спільно з іншими істориками дійшов думки, що предки жителів селища примандрували сюди з Кавказу через Ємен та Єгипет (принаймні так свідчать перекази) рівно 500 років тому, під час правління османського султана Селіма І (1512 року), як радники та солдати султана. «Усіх вихідців з Північного Кавказу узагальнено називають черкесами», – каже Юрій. Історичні джерела підтвердили перекази, що побутували в Абу-Гош.

     Їхні співбраття живуть також в Йорданії, Палестинській автономії та Туреччині. Три чеченських села, подібні до Абу-Гош, переселилося до Йорданії, втікаючи від помсти євреїв під час арабо-ізраїльських конфліктів (за чисельністю приблизно стільки ж людей, скільки живе в Абу-Гоші). Навколо Абу-Гош було близько 40 арабських сіл, що взяли активну участь в арабо-ізраїльській війні 1948 року, тому їхні жителі також втекли. 

     Місцевий торговець сувенірами Жителі Абу-Гош не покинули насидженого місця, оскільки не займали радикальної постави і ні з ким не воювали. «Ми намагаємося бути помостом миру поміж нашими братами-палестинцями та нашою державою Ізраїль, яку ми дуже любимо й поважаємо. Ми мов змійка поміж каміння оминали всі проблеми. Вочевидь це через наше чеченське походження», – розповідає сільський голова Абу-Гош Салім-іса. В Абу-Гош не продається алкоголь, завдяки чому муніципалітет має відзнаку від ізраїльського МВС як найблагополучніший мусульманський населений пункт країни. «Ми завжди знали, що ми чеченці, – продовжує Салім арабською мовою і запрошує журналістів «почуватися, як серед рідних». Помічники заносять наїдки, серед яких хумус – ситна густа і смачна паста з гороху нут. Їдять його, мочаючи хлібом-лавашем, або іншими прикусками. Абу-Гош потрапив до Книги рекордів Гіннеса, приготувавши найбільшу тарілку хумусу.

     Місцевий торговець сувенірами

     На стінах кабінету Саліма, котрий обіймає свою посаду вже втретє – світлини з різними відомими світовими політиками, приміром із Ніколя Саркозі. Ізраїльська влада любить показувати високим гостям Абу-Гош як взірець мультикультуралізму. На особливому місці – портрет президента Чечні Рамзана Кадирова. Він допомагає будувати нову мечеть. «Ми своєю тут присутністю, біля головної дороги країни, попри будь-які конфлікти ґарантуємо доступ до святих місць в Єрусалимі і Хевроні», – з гордістю заявляє «мер» Абу-Гоша. Село підтримує непогані контакти із Палестинською автономією, хоч і «почуває себе, за словами сільського голови, улюбленою дитиною Держави Ізраїль». На його думку, секрет виживання Абу-Гош при всіх властях – сподівання на самих себе: «Головний принцип це те, що оточуючі мусять мати в нас потребу, а не навпаки».

     Юрій Мальц із дружиною, росіянкою з Литви, переїхали на постійне проживання до Абу-Гош і заснували громадську організацію «Наура». Вона займається культурно-просвітницькою діяльністю. Офіс «Наури» на вулиці імені Ахмата Кадирова, батька нинішнього президента Чечні. Поруч головна вулиця «Гашшалом» – «Миру». Збирають кошти на нову мечеть – її назву видно при в’їзді в село. Міцні зв’язки поєднують Абу-Гоша із історичною батьківщиною. «Наура» ініціювала також відновлення будинку історичної синагоги в Грозному (чимало вихідців із Чечні єврейського походження живе в містах Південного Ізраїлю і цікавиться розвитком першої батьківщини; в Грозному євреїв не залишилося, проте є ідея зробити музей місцевого єврейства). Юрій розповідає, що один із важливих напрямів діяльності – це обмін візитами молоді. У планах поїздка школярів з Абу-Гош до Чечні, звідти ж приїде Державний ансамбль танцю Чечні «Вайнах». Вже відкрито курси з вивчення чеченської та російської мов. Деякі спеціалісти – вчителі, лікарі – вчилися в Росії.

     Представники громади бували в Чечні та зустрічалися з представником Чечні в Раді Федерації у Москві, натомість гості з Чечні – в Ізраїлі. Салім разом із директором школи мали зустрічі з міністрами освіти та спорту в Грозному, а також з 12 чеченськими істориками. Хоч достеменно дізнатися про етнічну складову цього населення було досить важко, з’ясувалося, що абу-гошці досить чистокровні чеченці, нащадки мамлюків. Там Салім зрозумів, наскільки схожі традиції сучасної Чечні зі збереженими в Абу-Гош. Передусім ідеться про свободу духу та повагу до іншого, що побутує в чеченців. «Ми відчули, що це дійсно наші брати, – стверджує Салім і додає, – чеченці можуть нами пишатися».

     Муніципалітет Абу-Гош є єдиним неєврейським в державі, котрий повністю відповідає вимогам фінансового контролю Ізраїлю. Дотацій не отримують, повністю на власному самозабезпеченні, хоч це не заважає отримувати від держави ґрантову допомогу на різні проекти. Є дві поліклініки. Школа в Абу-Гош на високому рівні, класи всі заповнені, приїздять також діти з навколишніх сіл. Освіта є пріоритетом та зброєю Абу-Гош, іноді видатки на освіту відбуваються навіть коштом ремонту доріг і будинків. На запитання, чи не боїться сільський голова, що освічені абу- гошці виїздитимуть, а лишатимуться малограмотні, Салім- іса твердо заперечив: «Виїзд дорівнює нулю. Сюди чимало хочуть приїхати, але ніхто не виїздить». Дитячі садочки в Абу-Гош приймають дітей з 3-річного віку. Є окрема школа для дітей із особливими потребами: як і в кожній замкнутій тривалий час громаді, в Абу-Гош є багато як геніальних дітей, так і розумово відсталих. Тому нині в Абу-Гош уже немає заборон для шлюбів ззовні. Салім сподівається, що його син привезе невістку з Чечні. Остання делегація привезла з Чечні весільний стрій нареченої. Зараз село переживає хвилю ґлобалізації. Якби 30 років тому дівчата з Абу-Гош одягалися, як сучасні, то це вважалося би порушенням всіх можливих моральних норм. Традиції таки досить сильні, а проте жінкам 30 років тому не дозволялося вдягати штани, як вони це залюбки роблять зараз. Ходять у спідницях, деякі з непокритою головою.

     Фото автора
      
      
     Постпред Израиля в ООН призвал Совет безопасности осудить «Исламский джихад»
     09.08.2022, Международные организации
     Комитет сейма Литвы высказался за помощь Фонду Сугихары
     09.08.2022, Холокост
     Операция «Рассвет» завершена
     08.08.2022, Израиль
     Посол Украины поддержал народ Израиля из-за ситуации в секторе Газа
     08.08.2022, Мир и Израиль
     Началась кампания по установке надгробия на могиле автора книги о Бабьем Яре
     08.08.2022, Холокост
     Израиль проводит операцию «Рассвет»
     07.08.2022, Израиль
     В Израиле закроют учебные программы для студентов из-за рубежа
     05.08.2022, Образование
     Вандалы вновь обезобразили памятник жертвам Холокоста в Испании
     05.08.2022, Антисемитизм
     Выпущены англоязычные видеоролики, посвященные последним 6 месяцам жизни Анны Франк
     05.08.2022, Холокост
     Треть израильтян склонны ненавидеть русскоязычных репатриантов
     04.08.2022, Израиль
     Все новости rss